2.10.2014

Skończ to co zacząłeś!

Czy masz w zwyczaju rozpoczynanie wszystkiego a niekończenie niczego?

Jeśli masz nawyk zaczynać ale zamiast kończyć zaczynasz coś na nowo i tak w kółko, chyba najwyższa pora zacząć się martwić.

Następnym razem kiedy zaczniesz cokolwiek zastosuje się chociaż do jednej z poniższych rad.

Bądź selektywny.
Kiedy zaczynasz jakiś projekt czy rozwijasz swój pomysł bądź pewien że Cię to interesuje, że nie jest to tylko nagły wybuch zapału, który zgaśnie równie szybko jak się pojawił.

Ja w swoim życiu tańczyłem w zespole pieśni i tańca ludowego, należałem do zgromadzenia fanatyków historii, próbowałem sił na deskach teatru i wiele wiele innych. Najdłużej ze wszystkiego buchałem chęcią do tańczenia bo zajęło mi to 5 lat, do dziś po nocach śnią mi się te wszystkie stroje ludowe.

Przez to wszystko co przewinęło się w moim życiu, „nowe zainteresowania” wybieram bardziej starannie i dokładnie, żadnych pochopnych decyzji.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany czy warto poświęcić swój czas i nerwy na coś nowego, zanim wbiegniesz do morza po samą szyję, zamocz najpierw nogi w jeziorze. Obecnie wiele szkół uczących czegokolwiek czy to języka czy rysunku oferuje kilka darmowych lekcji na początek. Radzę Ci skorzystaj z nich zanim wykupisz cały rok z góry.

Oszacuj potrzebne środki.
W firmach szacują zasoby potrzebne do osiągnięcia zamierzonego celu. Planują środki, zarządzają personelem, jego działaniami i rozwojem. Analizują efekty, korygują plany, niwelują błędy. Wszystko po to aby odnieść 100% sukces.

Z Twojej strony powinno wyglądać to podobnie (no może poza pracownikami).

Tworzysz szkic/zarys, następnie rozdzielasz go na mniejsze części. Kategoryzujesz, ustalasz plan działania. Wizualizujesz swój projekt. Następnie idziesz małymi krokami do sukcesu!

Bank czasu i energii.
Po utworzeniu koncepcji trzeba mieć realne wyobrażenie jak to wszystko pochłonie dużo czasu i energii. Utwórz harmonogram, zaplanuj wszystko równomiernie. Utwórz listę działań, zapisz wszystko w kalendarzu. Daj sobie dodatkowo na wszystko jakiś bufor czasu, jak i również na nieprzewidziane wydatki.

Pamiętaj że większość ludzi rezygnuje z swoich planów tylko dla tego że przecenili czas i energię potrzebną do ukończenia celu lub do zauważenie pierwszych efektów.

Przestań być perfekcjonistą.
Nie ma ideałów. Nie ma nawet kryteriów określających ideał czy perfekcję. Dlatego Ty też nie powinieneś dążyć do niej robiąc cokolwiek. Starając się być perfekcyjnym w tym co robisz nie tylko nigdy nim nie będziesz a w głównej mierze zniechęcisz się do tego.

Czy jesteś perfekcjonistą? Wady perfekcjonizmu. Jak pokonać perfekcjonizm?

Śledź swoje postępy
Śledzenie swoich postępów pomoże Ci utrzymać się na właściwej drodze do osiągnięcia celu. Dzięki temu nie tylko będziesz kształtował obraz swojego osiągnięcia, ale im bardziej będą widoczne postępy tym bardziej nie będziesz chciał przestać.

Świętuj to co osiągnąłeś.
Czasami czujemy się zniechęceni i przytłoczeni przez te wszystkie rzeczy, które musimy wykonać. Wydaje nam się niemożliwe aby to wszystko ukończyć i mimo że jesteśmy w połowie drogi, to jesteśmy gotowi zrezygnować.

Wszystko to co osiągnąłeś do te pory to sukces! Bez względu na to ile przed Tobą, zrelaksuj się i spójrz na to co jest za Tobą. Mimo to że nie jesteś u mety, już jesteś zwycięzcą. Nie doceniasz tego co osiągnąłeś bo myślisz o tym co musisz osiągnąć. Z każdym kolejnym wykonanym krokiem przebiegasz metę na nowo, bez względu na to ile jeszcze czasu potrzebujesz już wygrałeś!


Follow on Bloglovin

Zobacz też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz