1.27.2014

Dlaczego warto wszystko zapisywać?

Jeśli Twoja pamięć jest jak wiadro z dziurką, przez która wszystko ucieka możemy przybić sobie piątkę, bo ja nawet nie potrafię zapamiętać swojego numeru telefonu.

Nasza pamięć nie jest za bardzo giętka, za każdym razem kiedy coś chcemy zapamiętać tworzymy pewnego rodzaju film w naszym mózgowym archiwum. Reakcja na wszystko jest ukierunkowana przez mnóstwo  rzeczy, które na nas oddziaływają, od stanu emocjonalnego czy nawet od własnego samo wyobrażenia. Z każdym kolejnym razem, gdy próbujesz sobie coś przypomnieć zniekształcasz swoje wspomnienie. A co zrobić kiedy chcesz mieć czysty umysł a jednocześnie wszystko pamiętać?

8 powodów aby zapisywać rzeczy.
Zapisane cele są ważne. Nie tylko zapisany cel staje się dla nas bardziej wartościowy ale też bardziej rzeczywisty i bardziej przez nas pożądany. Równie dobrze możesz rozpisać sobie plan działania, po kolei jaki krok musisz wykonać aby zbliżyć się do swojego upragnionego celu.

Aby przypomnieć sobie na czym się skupić. Możesz napisać swój cel na drzwiach od lodówki lub w każdym innym często widocznym miejscu dla ciebie. Równie dobrze możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie aby codziennie dał Ci delikatne przesłanie po co tak naprawdę to wszystko robisz.

Rozładowanie psychicznej pamięci RAM. Kiedy zaczniesz wszystko zapisywać, każdą nawet najmniejszą rzecz, zwolnisz swój umysł z masy niepotrzebnych informacji (które i tak zapomnisz). Twoje myślenie stanie się prostsze a Ty sam bardziej skupiony i spokojniejszy.

Czystsze myślenie. Nie możesz upychać w sobie na siłę każdej możliwej informacji, bo prędzej czy później zwariujesz od ich natłoku i zaczniesz latać z nożykiem do tapet po ulicach. Jeżeli chcesz rozwiązać problem czucia się przytłoczonym wystarczy wszystko zapisywać, każdą szczególną rzecz, a w szczególności warto też zapisywać swoje emocje i odczucia z danego momentu.

Zapis co sobie myślałeś. Możesz co jakiś czas wracać do starszych zapisów i przeglądać jak zmieniało się Twoje zachowanie, podejście a nawet środowisko.

Zapis Twoich pozytywnych cech. Czasem rady dla siebie z przeszłości mogą być najlepszym kopniakiem motywacyjnym jaki kiedykolwiek dostaniesz.

Lepiej poznasz siebie. Zapisując wszystko, a następnie przeglądając to po jakimś czasie otrzymasz lepszy obraz samego siebie. Odkryjesz jak bardzo zmieniałeś się z miesiąca na miesiąc, poznasz swoje lepsze i gorsze strony.

Prześledzisz swoje osiągnięcia. Jeśli w jakimś stopniu pracujesz nad swoim samorozwojem, zapisywanie swoich nie tylko celów ale też kroków które chcesz w ich kierunku wykonać, obaw jakie odczuwasz, czy nawet snów, może być dla Ciebie nie wiarygodnym motywatorem, szczególnie w te dni kiedy czujesz się zdołowany i bez chęci do czegokolwiek. 

Zobacz też:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz