9.02.2013

MÓZG: a user's guide

Twój mózg to nie tylko szara, pofałdowana kulka, to bardzo przydatna rzecz, na przykład by żyć. Może tego nie zauważyłeś ale musisz używać mózgu bo inaczej go stracisz.

Mózg: 2 klasyczne sposoby aby go stracić.
1) Stres: to nie tylko poważne ryzyko dla zdrowia, ale może też poważnie zmniejszyć twój mózg. Powoduje on nie tylko że przestają nam przybywać nowe komórki, a także sprawia że staje się fizycznie mniejszy, tak jakby. Teraz już wiesz czemu w stresujących sytuacjach nie myślimy logicznie.

2) Nie używanie:
Może sobie nie zdajesz z tego sprawy ale mózg jest jak każdy mięsień możesz go wytrenować i eksponować lub nic z nim nie robić a po jakimś czasie sam zaniknie.

Mózg: jak go ćwiczyć?
1) Dobrze się odżywiaj: w sumie to żadna nowość, dzisiaj wszyscy chcą być eko i na topie że zdrowy styl życia i dobre odżywianie stało się modne do tego stopnia że jest w każdym poradniku, nawet w „Jak naprawić sześciobiegową skrzynie biegów”.

Natomiast w przypadku mózgu dieta bogata w warzywa i owoce, bo to głownie nam jest potrzebne i czekolada, jest wymagana.

2) Ćwicz ciało: ten punkt jest bardzo dobry i dla twojego mózgu i w szczególności dla ciebie. Zalecaną minimalną dawką ruchu, która sprzyja Twojemu mózgowi, w dość minimalny sposób ale jednak, są 3 godziny porządnego wysiłku tygodniowo.

3) Ćwicz mózg: ucz się nowych rzeczy, nowych języków, rzucaj wyzwania swojej pamięci, naucz się gry na nowym instrumencie, graj w wszelkiego rodzaju gry.

4) Ogranicz stres: jedną z zalet bycia wielkim mózgowcem, poza byciem wielkim mózgowcem, jest oczywiście zdolność radzenia sobie z stresem. Ludzie, którzy potrafią radzić sobie z stresem choćby w małym stopniu są optymistycznie nastawieni do życie, osiągają to czego chcą, są kreatywni i szukają innowacyjnych rozwiązań.

5) Znajdź sobie kogoś: tak zgadza się, posiadanie dziewczyny/chłopaka czy nawet kota nie tylko sprawi że poczujesz się w jakimś stopniu lepiej ale także przyniesie fizyczne korzyści dla twojego mózgu.

Badania laboratoryjne wykazały że szczury głaskane i przytulane nie tylko żyły dłużej ale też ich inteligencja wzrastała.

Mózg: jest twój, stwórz go, naucz go.
Twój mózg nie jest tylko do tego aby twoja głowa nie była za lekka, karm go, dbaj o niego, ucz go, ćwicz i trenuj, a pewnego dnia zaowocuje pomysłem, dzięki któremu będziesz prowadzić swoje ferrari po Polskich dziurach na których jest czasem droga.


Pamiętaj że jeżeli spodobał Ci się ten post i lubisz mojego bloga,
możesz polubić go też na Facebooku :)

17 komentarzy:

 1. Świetny tytuł i świetne podsumowanie :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam niektórych z tych rzeczy! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja staram się ćwiczyć mózg grając w gry pamięciowe, nawet w Pou jest taka układanka. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post. Martwi mnie, że obecnie coraz częściej spotykam osoby, które wolą dbać o wygląd zewnętrzny niż o swój mózg :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że stres osłabia mózg! Kolejny powód do listy aby nauczyć się lepszego radzenia sobie ze stresem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze sobie powtarzałam, że mózg jest jak mięsień i trzeba go trenować, nie wiedziałam, że stres tak negatywnie na niego wpływa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej!
  Bardzo fajnie, że wspomniałeś o ćwiczeniu mózgu.Wielu ludziom się wydaje, że skoro już mózg mają, to nic z nim nie muszą robić...Kiedyś nawet czytałam takie badania z których wniosek płynął jeden:dzięki gimnastyce mózgu zdecydowanie spada możliwośc wystąpienia ''przykrych'' niespodzianek na starość typu skleroza...Trzeba więc ćwiczyć:).

  Pozdrawiam!
  Lasubmersion

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiedziałam o tym, co pomaga naszemu mózgowi :D Ale super wpis, oryginalny. Na szczeście ćwiczę, mam kogoś, jem czekoladę i uczę się nowych rzeczy - mam nadzieję, że dbam o mój mózg wytarczająco :D

  OdpowiedzUsuń
 9. ...Czytaj książki! Najlepsza jak dla mnie gimnastyka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobre, dobre! Czasem mi się wydaje, że trochę lekceważąco traktujemy mózg. Tyle się mówi o dbaniu o serce, wątrobę i tak dalej, a jakoś pomijamy to, że mózg również pracuje non stop. :)
  Staram się trenować :) I kocham czekoladę ;p

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudny ten post :) Ćwiczymy łydki, pośladki etc., a mózg w końcu najważniejszy :)
  xoxo

  OdpowiedzUsuń
 12. O kurczę, też jestem zdziwiona, że stres tak mega poważnie wpływa na mózg. Ja w chwilach stresu w sumie to się spinam i nieraz myślę bardziej logicznie niż bez stresu ;P

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolejny mądry post, który motywuje i inspiruje!:)

  OdpowiedzUsuń
 14. ostatnimi czasy coś związane z mózgiem, co czytam to wszystko to, co wiąże się z udarami i wylewami :<

  OdpowiedzUsuń
 15. Racja, o mózg trzeba dbać, tak jak i o całe ciało. Nurtuje mnie tylko po co czytasz jak naprawić sześciobiegową skrzynie biegów?:D

  OdpowiedzUsuń