12.11.2012

Zmaksymalizuj swoją koncentracje

Jakość twojej pracy nie jest tylko uzależniona od wysiłku i starań jakie w nią włożysz, ale też od twojej koncentracji na nie. Nie ważne jak ciężko będziesz pracował, jeśli twój mózg nie funkcjonuje dobrze, nie będziesz produktywny ani skoncentrowany tak jak powinieneś. 


Te 5 wskazówek pomoże twojemu umysłowi funkcjonować na najwyższych obrotach.

1. Odpoczynek
Może to zbyt oczywiste, ale fabryką największej produktywności i koncentracji jest odpoczynek. Staraj się wysypiać i być wypoczętym zanim zaczniesz pracę. Ważne jest też aby nie spać za dużo. Przespanie zakłóca twój naturalny rytm. Gdybym miał wybierać wolałbym spać krócej niż spać za dużo (a bardzo lubię spać :) )
Jeżeli chcesz pospać trochę dłużej, postaraj się położyć wcześniej.


2. Zrób plan
Bez planu działania, łatwo się rozpraszamy podczas pracy, zaczynamy sprawdzać pocztę, przeglądać internet  układać pasjansa. Zrób plan działań. Jeśli chcesz sprawdzić pocztę wpisz to na listę. Jeżeli chcesz opłacić rachunki wpisz to na listę. Jeżeli chcesz się zrelaksować chwile przed telewizorem wpisz to na listę. Ja lubię używać zakreślaczy na tego typu listach/planach, aby wyróżnić najważniejsze czynności.


3. Jedz lekko i zdrowo
Nic tak nie spowalnia ciała i umysłu jak wielki, tłusty posiłek. Przejedzenie od razu powoduje u nas zmęczenie. Zmaksymalizuj swoją produktywność jedzą lekkie i zdrowe posiłki. 

4. Ćwiczenia
Ciało ma swoją energię, którą trzeba zużyć. Jeśli nie ćwiczysz i jej nie wykorzystując twoje ciało się buntuje od nadmiaru energii i rozprasza umysł. Najlepszą rzeczą na wykorzystanie tej energii i utrzymanie naszego ciała i umysłu skupionego są poranne ćwiczenia. To oczyści twój umysł, a także sprawi że będziesz gotowy stawić czoło problemom dnia codziennego.

5. Weź oddech i zmień otoczenie
Kiedy pracujesz cały dzień w jednym miejscu zaczynasz wariować i tracić skupienie. Kiedy zaczynasz się rozpraszać, po prostu wstań i idź na spacer. Dobrą rzeczą jest też praca w kilku miejscach w ciągu dnia, np. rano zaczynam w mieszkaniu, później przenoszę się do biblioteki, a resztę pracy robię w kawiarni. Za każdym razem kiedy zmieniasz otoczenie odświeżasz umysł i motywujesz się do działań. 

4 komentarze:

 1. To niewiarygodne, jak wiele dobrego dla człowieka robi zdrowy tryb życia... i niesamowite jest to, że każdy może decydować o tym jak chce żyć... Ale to takie tam moje przemyślenia, mało istotne :p
  Nigdy nie próbowałam wcielić w życie ostatniego punktu, o którym wspomniałeś... chyba nadszedł na to czas! :p

  OdpowiedzUsuń
 2. Ehh :c ja jak zmieniam miejsce pracy to przemieszczam się z krzesła na podłogę :D
  Świetny post :>

  OdpowiedzUsuń
 3. Można też położyć (wyobrazić) wirtualną pomarańczę na głowie i mysleć, aby nie spadła z głowy :)


  POZDRAWIAM,
  KAMIL

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie dobre pomysly na koncentracje! :-)

  OdpowiedzUsuń