7.29.2013

Jak się zmotywować w 10 minut


Czerwiec jest miesiącem pełnym entuzjazmu, jest on cienką granicą, która oddziela nas od wakacji. Planujemy już co zrobimy przez te 2 miesiące (dla niektórych 3), odwiedzimy ciekawe miejsca, zrelaksujemy się i odpoczniemy, podszkolimy się w języku czy nadrobimy inne braki, mogę tak wymieniać w nieskończoność, jednak gdy przychodzi lipiec cała motywacja ucieka.

Więc co można w tym momencie zrobić?

Chciałbym wam przedstawić jak można się zmotywować w szybki sposób do dalszych czynności.

Krok 1: Negatyw.

Usiądź w cichym miejscu. Zamknij swoje oczy na kilka minut. Następnie zadaj sobie pytania:
 • Jak moje życie będzie wyglądało za 5 lat jeśli nadal będę rezygnował z swoich planów?
 • Jak bardzo moje życie się pogorszy jeśli się nie poprawię?
To może być nie przyjemne ale postaraj się zobrazować negatywne skutki braku realizacji swoich planów i zaprzestania dążenia do celów.

Krok 2: Pozytyw.

Następnie postaraj sobie wyobrazić pozytywne aspekty realizacji swoich celów, na które teraz nie masz za bardzo ochoty.
 • Jak twoje życie może się dzięki temu poprawić?
 • Jak twoje dążenie do celów może zaimponować osobą z twojego otoczenia?
Krok 3: Twoja osobista motywacja.

Z tymi 2 zestawami pytań postaraj się zobaczyć swoją przyszłość jako obraz czegoś co możesz dokonać.

Najważniejsze abyś sam odkrył swój osobisty powód do wprowadzania tych zmian.

Na przykład: dążąc do lepszej figury możesz pomóc sobie stając się bardziej optymistyczny i energiczny. Robiąc dodatkowo dwa pierwsze kroki napełnisz się jeszcze świeżą energią do dalszych działań.

Jednak aby naprawdę znaleźć serce swojej motywacji musisz się porozglądać za bardziej osobistą rzeczą, jeśli nadal jej nie znalazłeś.

Odpowiedzią może być twoje zdrowie. Być może chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe lub poprawić kondycję, bo obawiasz się że za parę lat będziesz zbyt słaby i zmęczony aby bawić się z swoimi własnymi dziećmi i nie poświęcisz im odpowiednio dużo czasu.

Następnie spisz wszystkie swoje powody do motywacji i przywieź je w takim miejscu aby były widoczne z łóżka kiedy rano wstajesz.


14 komentarzy:

 1. motywacją do działania może być brak... pieniędzy

  OdpowiedzUsuń
 2. każdego co innego zmotywuje do działania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Motywacją może być wiele rzeczy. Ważne by jej szukać, nawet w wakacje :-)
  Pozdrawiam Paweł
  http://twojwybortwojaprzyszlosc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. ja mam ogrom motywacji!!! :)) każda negatywną myśl, zamieniam na dobrą :))

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie to zależy od dnia. Raz jestem zmotywowana i mogę góry przenosić, a raz siedzę i oglądam seriale (chociaż przyznam, że te dni zdarzają mi się naprawdę coraz rzadziej :D)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety na mnie taka motywacja nie działa :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Potrzebny temat, bo leniuszków narzekających na rzeczywistość mamy coraz więcej. Mnie to już nie dotyczy, bo przynajmniej w tym roku mam wieczne wakacje ;), ale pamiętam siebie rok temu. Matura za pasem, tyle pragnień i planów i totalna klapa. Obiecałam sobie, że to się nigdy nie powtórzy. I teraz się motywuję, nie tylko w wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Te pytania są tak naprawdę kluczowe przy wielu rzeczach? Ale jestem ciekawa, czy zgodzisz się ze mną, że często można bać się, by je sobie w ogóle zadać? W ogóle temat "dobrych pytań" mnie ostatnio fascynuje! Często mam takie wrażenie, że gdybym je dobrze przemyślała to wiedziałabym jak działać lepiej, ale... czasem mi się nie chce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zauważyłem że takie zadawanie pytań pomaga w wielu czynnościach nie tylko aby wyobrazić sobie efekty tej czynności i się do niej zmotywować ale też aby w ogóle się przekonać czy jest ona warta wykonania.

   Usuń
 9. Dobrze napisany poradnik, ale nie jestem pewna, czy zadziałałby na mój brak motywacji :c

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobrym pomysłem na motywowanie się jest oglądanie filmów. Sprawdza się to szczególnie w przypadku sportowców, czy też osób chcących podwyższyć swój stan "aktywności" sportowej.

  Na YT jest cała seria przetłumaczonych filmików (2-3 minutowych) motywujących do działania, wystarczy wpisać "OdwazSieZycPL"

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na mnie osobiście znacznie lepiej działa motywacja DO, nazywana przez ciebie pozytywną. Dodatkowo myślę sobie o takich osobach które już osiągnęły sukces. W przypadku blogów są to znane polskiej blogosferze postaci, w kwestiach zawodowych mam kogoś innego, a w bardziej ogólnych jeszcze inną osobę. Wszystko razem jak się poskłada to wychodzi całkiem fajny efekt w postaci pozytywnego nastawienia do pracy :)

  OdpowiedzUsuń