1.14.2013

Nawyki ludzi nieszczęśliwych

1. Dążenie do perfekcji
Czy musimy mieć idealne życie by czuć się szczęśliwymi ?

Ustawiając poprzeczkę dla swoich celów przy wysokim poziomie zazwyczaj prowadzi to nas do niskiej samooceny, choć może miałeś dużo wyników dobrych lub bardzo dobrych. Jesteś i co robisz nigdy nie jest na tyle wystarczające.

Jak pokonać ten nałóg:
Mój wykładowca ostatnio powiedział - "lepiej mieć solidne trzy niż naciągane pięć". I to tyczy się również perfekcjonizmu, nasze życie nigdy nie będzie perfekcyjne bo nie wiemy jak ta perfekcja ma wyglądać, więc dążenie do perfekcji jest drogą bez końca nie wiele wartą. Lepiej zaakceptować rzeczy wystarczająco dobre lub bardzo dobre niż się katować. 

2. Życie w morzu negatywnych głosów.
Nikt nie jest wyspą. To wszystko, co czytamy oglądamy i słuchamy ma duży wpływ na nasze samopoczucie.
Jeśli pozwoli sobie być pochłoniętym przez negatywne głosy, nigdy nie osiągniesz szczęścia. Głosy, które mówią, że życie będzie w dużej mierze nieszczęśliwe, niebezpieczne, pełne lęku i ograniczeń. Głosy, które oglądają życie z negatywnej perspektywy.

Jak pokonać ten nałóg:
Więc spędzić więcej czasu z pozytywnymi ludźmi, słuchać pozytywnej muzyki i myśleć o życiu w nowy sposób.

3. Ograniczasz życie, bo uważasz, że świat kręci się wokół Ciebie.
Jeśli myślisz, że świat kręci się wokół Ciebie i boisz się, co ludzie mogą myśleć lub powiedzieć, to ustalasz granice swojego życia.
Możesz myśleć, że krytyka i negatywność, którą napotkasz jest o tobie lub że jest to twoja wina.

Jak pokonać ten nałóg:
Uświadom sobie, ludzie nie dbają o to, co możesz zrobić. Mają pełne ręce roboty, obawy o własne życie i to, co ludzie mogą myśleć o nich zamiast o tobie. 

4. Porównując siebie i swoje życie do innych i ich życiu.
Możesz porównać samochody, domy, miejsca pracy, buty, pieniądze, relacje społeczne popularność i tak dalej. A na koniec dnia, można okładać pięściami swoją samoocenę na ziemię i utworzyć wiele negatywnych uczuć. Możesz porównać samochody, domy, miejsca pracy, buty, pieniądze, relacje społeczne popularność i tak dalej. A na koniec dnia, można okładać pięściami swoją samoocenę na ziemię i utworzyć wiele negatywnych uczuć.

Jak pokonać ten nałóg:
Porównując się do siebie.  zamiast porównywania się do innych ludzi stworzyć w sobie nawyk porównywania się do siebie. Zobacz, co zostało osiągnięte i jakie postępy masz w kierunku swoich celów. Ten zwyczaj ma pomóc w tworzeniu wdzięczność i życzliwość wobec siebie, jak można zauważyć, jak daleko masz przyjść, przeszkody zostały przezwyciężone.

9 komentarzy:

 1. fajne porady! Będę wpadać częściej :) masz rację, inni mają dużo spraw na głowie, na pewno więcej niż przejmowac się nami, a ja często się skupiam na tym co sobie pomyślą zupełnie bez sensu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. trochę mało tych nawyków ...

  OdpowiedzUsuń
 3. wydaje mi się że ostatnio większość ludzi jest nieszczęśliwa

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam sie w 100% ;) nie wiem czemu wczesniej Cie nie obserwowalam, ale juz nadrobilam! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Lepiej mieć solidne trzy niż naciągane pięć" bardzo mi się te słowa spodobały i dały do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to są słowa mojej profesor od Angielskiego :)

   Usuń
 6. Myślę, że tych nawyków można znaleźć o wiele więcej. Choć szczególnie uciążliwy jest perfekcjonizm, zwłaszcza gdy dana osoba usiłuje sprawić, by inni ludzie również dążyli do perfekcji. Zatruwa w ten sposób życie sobie i innym. A wystarczy tylko zmiana schematów myślowych i praca nad poczuciem własnej wartości, by z nieszczęśliwej i toksycznej osoby zmienić się w radosną i świadomą siebie i swej wartości :)

  OdpowiedzUsuń