1.27.2013

Jak poradzić sobie z negatywnymi ludźmi?

1. Nie daj się pochłonąć przez negatywną moc
Negatywni ludzie mają tendencje to zauważania tylko i wyłączenie negatywnych rzeczy, a ignorowania tych dobrych. Mają też tendencje to wyolbrzymiania swoich problemów, wiec ich kłopoty wydają się gorsze niż w rzeczywistości. 
Jeżeli rozmawiasz z osobą o negatywnym nastawieniu zaoferuj że jej wysłuchasz i że pomożesz w razie potrzeby. Daj odczuć tej drugiej osobie że nie jest sama. Jednak zaznacz wyraźną granicę. Jeżeli osoba się trzyma nadal tych samych tematów/problemów po kilku rozmowach, to znak aby zwolnić.
Na początek zmień spróbuj zmienić temat, jeżeli on lub ona będzie nadal ciągnąć swoje problemy, pozwól jej kontynuować ale nie daj się wciągnąć w otchłań negatywnych emocji. Dawaj proste odpowiedzi typu "ok", "widzę" lub "dokładnie". Jeśli on/ona po jakimś czasie zauważy bardziej pozytywne odpowiedzi, zda sobie sprawię co się dzieje i być może będzie bardziej optymistyczna w komunikowaniu.

2. Trzymaj się w grupach
W rzeczywistości im więcej osób rozmawia z negatywną osobą tym lepiej, ponieważ nie jesteś jedynym odbiorcą negatywnych treści. Cała negatywna energia jest w tedy podzielona pomiędzy kilka osób. 

3. Używaj "jaśniejszych" wątków w rozmowach
Niektórzy negatywni ludzie są wywołani przez pewne tematy. Na przykład gdy poruszymy temat pracy, może odezwać się osoba, która przez całą konwersacje będzie narzekać na swoją pracę, swojego szefa, współpracowników itp.
Wprowadź do rozmowy łatwy, lekki temat aby rozjaśnić sytuacje. Proste tematy jak nowy film, zdarzenia z dnia, ciekawostki, przepisy kulinarne. Trzymaj osobę negatywna na takich obszarach rozmowy aby poczuła pozytywne nastawienie. 


4. Bądź świadom czasu spędzonego z nimi
Jim Rohn ujął - "Jesteś średnią z 5 osób, z którymi spędzasz czas"

Ilekroć mamy spotkanie z negatywnymi ludźmi, to po spotkaniu mamy negatywny posmak. Spędzając dużo czasu z takimi osobami twoje myśli też będą negatywne, na początku może to być tymczasowe, jednak po pewnym czasie może to się przerodzić w stały nawyk. 
Postaraj się ograniczyć swój czas z tego typu osobami, spędzaj więcej czasu z ludźmi pozytywnymi, a tym negatywnym mów stanowcze NIE. 

5. Usuń ich z swojego życia
Jeżeli wszystkie możliwe metody zawiodą możesz ograniczyć kontakt z takimi osobami lub po prostu usunąć je z swojego życia.
Pamiętaj że to ty kierujesz swoim życiem i możesz zrobić z nim co tylko chcesz. Jeśli są w nim osoby, przez które źle się czujesz, bo oddziałują na ciebie negatywną energia - pomyśl co możesz z tym zrobić.  A jakie są wasze sposoby na negatywnych ludzi ? 

4 komentarze:

 1. Mądrze napisane!:)

  U MNIE NOWY WPIS!
  ZAPRASZAM DO KOMENTOWANIA I OBSERWOWANIA!:)

  fighting-for-a-dream.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne wskazówki!

  Pozdrawiam,
  KAMSON.pl
  KAMILPIECIUL.COM

  OdpowiedzUsuń