3.13.2014

Jak przezwyciężyć prokrastynacje - część 2

Czy jest możliwe pokonać prokrastynacje?
Oczywiście że tak! Być może większość z was myśli że prokrastynacja jest nierozłączną częścią życia. Z pewnością życie nie polega na zwlekaniu i odkładaniu wszystkiego na nigdy. Jednak aby pokonać prokrastynacje trzeba zrozumieć co ją powoduje.

Prokrastynacja: Objaw.
Aby świadomie walczyć z prokrastynacją trzeba sobie uświadomić że zwlekanie nie jest problemem, jest ono tylko objawem problemu.

Problemem jest lenistwo, brak organizacji czy motywacji lub brak samodyscypliny.

Weźmy na przykład ugryzienie komara. Co się dzieje gdy ten krwiopijca Cię ugryzie? Większość ludzi natychmiast zaczyna rozdrapywać miejsce ukąszenia. Inni zachowują ostrożność i nakładają w to miejsce krem czy maść. Wkrótce opuchlizna schodzi i wszystko się goi.

Jednak czy problem został rozwiązany? Nie. Ukąszenie pochodzi od komara i do póki komary nie wyginą nadal będzie gryziony przez komary (są jeszcze rekiny, ale tu maść na ukąszenia nie pomoże). Obojętnie jaki preparat zastosujesz czy będziesz leczył czy zapobiegał i tak nie rozwiążesz problemu.

Nawet jeśli pozbędziesz się komara to i tak nic nie zmieni. Na miejscu jednego zabitego pojawi się pięć następnych. W końcu komary jakoś się rodzą, no nie? Prawdopodobnie mają teren lęgowy gdzieś w Twoim ogródku.

Zaczekaj to nie koniec. Jakim cudem komary wybrały sobie za teren lęgowy Twój ogródek? Jeśli spojrzysz głębiej znajdziesz problem w złej konserwacji i zaniedbaniach. Próbując rozwiązać ten problem przez któryś z etapów pośrednich doprowadzisz jedynie do chwilowej ulgi.

Więc wracając do naszego głównego wątku. Pomyśl o prokrastynacji, lenistwie i braku samodyscypliny jak o ukąszeniach komara, a o organizacji i samodyscyplinie jak o maści, którą smarujesz ukąszenia. To wszystko to rozwiązania niższego szczebla. Zawsze można łagodzić okresowo problem, jednak nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany.

Z drugiej strony nawet wcierając maść w ukąszenie jesteś coraz bliżej rozwiązania problemu.

Co powoduje prokrastynacje?
Prokrastynaca oznacza zwlekanie z czymś. Więc, co powoduje że ludzie zwlekają z czymkolwiek? Oczywiście dwie rzeczy – pragnienie i strach. A dokładniej (1) brak chęci i (2) strach przed czymś.

Dwóch kierowców: Pragnienie i Strach.
Pragnienie i strach to dwie główne siły, które kierują nami na co dzień. Pożądanie jest jak paliwo. Bez chęci nie masz siły napędowej do działania. Strach jest jak mgła, która Cię otacza i paraliżuje.

W momencie gdy strach przewyższa pragnienie prokrastynacja przejmuje stery.

Zobacz też:
Jak przezwyciężyć prokrastynacje - część 1


Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz