3.17.2014

Strach i brak chęci – część 3

Brak chęci – pierwszy korzeń prokrastynacji.
Zwlekamy ponieważ nie mamy chęci czy też pasji związanej z rzeczą, którą zamierzamy zrobić, np. odkładamy naukę matematyki ponieważ kompletnie ona nas nie interesuje, nie idziemy do opery bo to nie miejsce dla nas. 

Co powinniśmy zrobić aby mieć niekończące się pragnienie poznawania świata? Istnieją dwa proste sposoby, aby to osiągnąć:

1. Śledź swoje wewnętrzne pragnienia. Co kochasz robić? Co Cię najbardziej interesuje? Nie powinieneś się zmuszać do robienia czegoś – powinieneś robić coś co Cię cieszy. Śledzisz swoje pragnienia co prowadzi do tego że poznajesz lepiej samego siebie, swoje mocne i słabe strony, możliwości a nawet ukryte talenty. 

2. Żyj w zgodzie z swoimi wartościami. Jakie są Twoje wartości? Czym się kierujesz w życiu? Co jest dla ciebie najważniejsze? Wykorzystaj to wszystko jako kompas i podążaj za nim.

Strach – drugi korzeń prokrastynacji. 
Czasem masz ogromne pragnienie coś zrobić, jednak nie wiesz jak się za to zabrać lub boisz się efektów – wtedy zderzasz się z prokrastynacją. To może być jakikolwiek strach – ból, trudności, odrzucenie, niezrozumienie czy strach przed samotnością.

Podobny problem dotyczy perfekcjonistów, którzy zwlekają z ukończeniem czegokolwiek, ponieważ jest to dla nich nieodpowiednio dobre. Wiele osób jest tak przeciążonych doprowadzaniem wszystkiego do perfekcji, że unikają jakichkolwiek działań związanych z wysiłkiem.

Jeśli przyjrzymy się temu bardziej możemy zauważyć że w pewnym sensie zwlekanie jest spowodowane utrata kontroli. Nie jesteśmy w stanie kontrolować naszej pracy, przez co nie doprowadzimy jej do perfekcji, przez co odkładamy ją na nigdy. 

Prokrastynacja jest o tyle upiorna że jest napędzana przez kilka rodzaj strachu. 
Follow on Bloglovin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz