3.05.2013

Zmień to jak się czujesz

Umiejętność zarządzania i zmiany swojego nastroju jest jedną z najważniejszych rzeczy w rozwoju osobistym. 


Uczucia powinny pracować z tobą, a nie przeciwko tobie.

Istnieje wiele sposobów na zmianę tego jak się czujmy, które nie zawierają czekolady, bólu i alkoholu.

Wszystkie z nich mogą nie działać od razu, jest to trochę jak z nauka jazdy na rowerze. Nie nauczysz się jej czytając o niej, tylko próbując nie ustanie do odniesienia sukcesu.

1.Relaks
Jest to prosta rzecz, o której często zapominamy, a potrafi zdziałać cuda. Może nie zdajesz sobie sprawy jak wiele z twojego napięcia może zniknąć podczas chwili relaksu np. w wygodnym fotelu.


2. Pytania
Część ludzi przed wykonaniem danej czynności zadaje sobie pytania typu “Dlaczego mam to robić?” lub „Po co mam to robić?”.  Staraj się zamiast negatywnych pytań używać tych „bardziej pozytywnych” jak np. „Jak mam zrobić to lepiej?”, „Jak zrobić to w bardziej przyjemny sposób?” lub „Jak bardzo mi to pomoże?”.

Zadawaj pytania, które skłonią twój umysł do ich rozwiązania i otworzą go na nowe możliwości, a nie pytania, które sprawią że czujesz się bezsił.

3. Uśmiech
Uśmiech daje impuls szczęścia. Spróbuj się teraz uśmiechać przez 30 sekund.

Uczuciem, który również skłania nas do uśmiechu jest również satysfakcja po wykonaniu danej pracy czy też zadania.

Poprzez uśmiech, nie ważne jak się czujesz, twoje ciało uwalnia swoje magiczne środki chemiczne, które poprawiają twój nastrój. Spróbuj już teraz!

4. Doceń rzeczy
Jest to jeden z najprostszych i najbardziej skutecznych sposobów aby poczuć się lepiej.

Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Docenić rzeczy, które posiadasz, pyszny obiad, który jadłeś lub mile spędzony czas z przyjaciółmi, wszystkie miłe momenty w twoim życiu czy śpiew ptaków. Może to banalne, ale to prosty sposób, który nic nie kosztuje a poprawi twój humor.

5.Humor
Może masz dzisiaj gorszy dzień i kompletnie na nic nie masz ochoty. Pragniesz jedynie wrócić do domu i położyć się do łóżka.

Zrób coś nieoczekiwanego, coś co zabije rutynę, coś zabawnego co poprawi twój humor.
Możesz śpiewać „We are te champions” lub udać że twój negatywny wewnętrzny głos to Gollum i stoczyć z nim pogawędkę.

Humor jest dobry bo to przeciwieństwo depresji.
Postaraj się znaleźć 5 trików, które pozwolą ci się rozchmurzyć i zrelaksować. Czasem dobrze jest też mieć drugą osobę, z którą można wspólnie poszaleć.

6.Kultura
Zmień swój stan emocjonalny przez słuchanie muzyki, kilka kawałków ulubionego wykonawcy na pewno poprawi ci humor i naładuje cię pozytywną energią.

Możesz też obejrzeć ulubiony serial, sitcom czy bajkę z dzieciństwa. A może książka? Lub film z przyjaciółmi w kinie? Równie dobrze możesz się wybrać na wystawę do galerii lub muzeum.

7. Jedz. Ale nie za dużo, ani za mało.
Jeśli czujesz się zmęczony i sfrustrowany, może wystarczy coś zjeść aby pozyskać energię i podnieś poziom cukru we krwi?

Jednak nie należy jeść zbyt dużo, bo będziesz się czuł zmęczony i ociężały. Nie należy również zjeść zbyt mało, bo za chwilę znowu wróci twój poprzedni stan.

8. Przypomnij sobie swoje pozytywne wspomnienia i doświadczenia
Może jesteś trochę zestresowany bo idziesz na rozmowę o pracę lub właśnie zaprosiłeś swoją miłość na randkę. Przypomnij sobie swoje wcześniejsze rozmowy o pracę, na których bardzo dobrze wypadłeś. Przypomnij sobie dzień, w którym zakochałeś się w swojej dziewczynie.

Często jesteśmy zaplątani w negatywne chmury i zapominamy o tych wspaniałych wspomnieniach, które są największą wartości na świecie.

Skupianie się na tych pozytywnych znaczeniach, a nie tylko na negatywnych, może odgrywać dużą rolę w naszym samopoczuciu.Postaraj się wykorzystać te sugestie, patrząc na nie z perspektywy dziecka uczącego się jazdy na rowerze. Za pierwszym razem ci się nie udało, ale próbowałeś aż do skutku.

4 komentarze:

 1. Od jakiegoś czasu mam takie adhd, że relaks w fotelu odpada. Odpoczywam psychicznie robiąc coś konkretnego. Ilu ludzi tyle sposobów na dobry humor ale zgadzam się z tym, że trzeba znaleźć coś co nam pomaga i to wykorzystywać. No i skupianie się na tym co pozytywne albo chociaż pozytywne podejście do tych gorszych spraw dużo daje. W końcu w życiu potrzebne są wyzwania :D

  OdpowiedzUsuń
 2. "udać że twój negatywny wewnętrzny głos to Gollum i stoczyć z nim pogawędkę" to mój ulubiony fragment i do tego się zastosuję!
  To wszystko jest bardzo ciężkie do wprowadzenia w życie. Ja np relaksuję się ćwicząc fizycznie, przy okazji czekam na efekty "cielesne" tegoż zabiegu. Co nie zmienia faktu, że czasem 2 godz zajmuje mi zebranie się do ćwiczeń. I fakt, potem efekt psychiczny jest zadziwiający, ale to odkładanie ćwiczeń na później rujnuje mi plan dnia.
  Więc i tak źle i tak niedobrze...
  a propos! muszę ćwiczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle, bardzo dobry post. Do wielu Twoich rad się stosuje i po sobie widzę, że mam bardziej optymistyczne nastawienie do życia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo się cieszę że mogę pomóc :)

   Usuń