3.29.2013

Sprawdź czy coś jest warte robienia.


Chciałbym wam przedstawić kilka myśli, które mogą wam dość skutecznie pomóc określić potencjalną wartość podejmowanych działań.

Sprawdź przyszły wpływ.
Zanim zrobisz cokolwiek wystarczy zadać sobie pytanie:
Jaki będzie miało to wpływ na moje życie, gdy to zrobię?

Rozważ wszystkie skutki tej czynności, zarówno te pozytywne jak i te negatywne. Może to ci zaoszczędzić wiele godzin robienia rzeczy, które do niczego nie prowadzą.

„Spójrz na to z przyszłości.”
Staraj się zobaczyć potencjalne skutki swoich czynów z perspektywy czasu.

Kiedy myślisz o większej decyzji (lub jakiejkolwiek). Zamknij oczy, a następnie wyobraź sobie siebie za 5 lat, najpierw w sytuacji gdy nie podjąłeś tej decyzji.

Co przegapiłeś nie podejmując tej czynności? Jakie są twoje obecne doświadczenia i emocje? Co cię ominęło przez te 5 lat?

Teraz wyobraź sobie że zaryzykowałeś i podjąłeś tą decyzję.

Co ci ona przyniosła? Jakie są twoje uczucia i doświadczenia po tych 5 latach? Jak bardzo zmieniło się twoje życie?

Jeśli chcesz możesz zrobić to samo ale w perspektywie 10 lat, może 15 lub 20, być może biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę będzie ci łatwiej ocenić jej wady i zalety, co skłoni cię do podjęcia słusznej decyzji.

Gdybym wiedział to co wiem teraz …
Zadaj sobie pytanie:
Gdy za parę lat będę miał większą wiedzę i doświadczenie, czy zrobię to jeszcze raz?

Jeśli odpowiedź brzmi NIE, być może nie powinieneś tego w ogóle robić. Nie musisz zawsze trzymać się rzeczy, które zacząłeś i doprowadzać je do końca. Jeśli to co robisz, nie przynosi dla ciebie pożądanych efektów, może warto zrezygnować z tego i zająć się czymś bardziej przyjemniejszym? 

1 komentarz:

  1. bardzo ciekawy pomysł z tym patrzeniem z perspektywy przyszłości. Ten sposób może być też niezłą motywacją do działania :)

    OdpowiedzUsuń