3.26.2013

Błędy konwersacji


Jesteś dobrym rozmówcą?

Obojętnie czy opowiesz tak czy nie, zawsze możesz doskonalić swoje umiejętności konwersacji. Oczywiście nie będzie to łatwe i może trochę zająć zanim zmienisz swoje nawyki.

Poniżej przedstawiam wam kilka błędów często popełnianych podczas rozmowy z innymi ludźmi.

Nie słuchasz.
Nie bądź jak większość ludzi. Nie czekaj na swoją kolej aby się w końcu wypowiedzieć. Wstrzymaj swoje ego i naucz się słuchać co ludzie do ciebie mówią.

Kiedy nauczysz się słuchać nawiążesz prawdziwą konwersacje z drugim człowiekiem.

Unikaj pytań tak/nie.
Kiedy chcesz wyciągnąć więcej informacji od drugiej osoby staraj się unikać pytań, których odpowiedź to tak lub nie.

Zadawaj bardziej rozbudowane pytanie, przez co druga osoba odczuje że jesteś bardziej zainteresowany rozmową.
Jeśli otrzymasz odpowiedź jak np. „Nie wiem”  - nie poddawaj się. Poczekaj chwilę. Zapytaj ponownie. Odpowiedź „Nie wiem” nie znaczy że nie wiedzą, po prostu muszą pomyśleć nad nią trochę dłużej.

Zadajesz zbyt dużo pytań.
Należy również pamiętać aby nie przesadzić z ilością pytań. Ciągłymi pytaniami możesz jedynie zirytować rozmówcę i uchodzić za wścibską osobę.

Staraj się mieszać pytania z oświadczeniami. Rozmawiając o danej sytuacji przedstaw plusy i minusy następnie zapytaj o zdanie drugiej osoby.

Nie udzielasz się.
Otwórz się, powiedz co myślisz. Jeśli ktoś się dzieli swoimi doświadczeniami ty również podziel się swoimi. Nie stój tylko, zaangażuj się w rozmowę.

Jeśli ktoś wkłada wysiłek w podtrzymanie rozmowy liczą że ty zrobisz to samo.
Nie możesz zawsze stać i czekać aż ktoś pozwoli ci wykonać pierwszy ruch.

Nie przykładasz się.

Możesz czuć że nie musisz zbytnio przykładać się do rozmowy, ale i tak spróbuj. Słuchaj co inni do ciebie mówią, bądź zainteresowany i zadawaj pytania.
Otwórz oczy. Podziel się swoją wiedzą. Przedstaw swój punkt widzenia.

Użyj mowy ciała, gestykuluj, zmieniaj ton swojego głosu.

Staraj się nie przedobrzyć. Nie rób wszystkich z tych rzeczy na raz. Postaraj się opracować swój własny styl rozmowy.

Nie mów o dziwnych lub negatywnych tematach.
Jeśli rozmawiasz z nowo poznanymi ludźmi staraj się unikać tematów takich jak: twoje zdrowie, nie udane związki, beznadziejna praca lub zły szef czy seryjni zabójcy. Przez poruszanie takich tematów zabijesz całą pozytywną energię i zniechęcisz drugiego rozmówcę do dalszej rozmowy z tobą.

Może również warto darować sobie tematy związane z religią i polityką w rozmowach z kimkolwiek. To może ci wiele oszczędzić.

„Mam zawsze racje”
Staraj się nie zawsze mieć rację w każdej możliwej sprawie. Konwersacja nie jest debatą polityczną. Jest tylko sposobem na utrzymanie dobrego samopoczucia. Nikt nie będzie się cieszył jeśli będziesz miał racje w każdej dziedzinie.

Staraj się nie być nudny.

Nie chwal się przez pół godziny swoim nowym autem.  Zawsze bądź gotowy podrzucić nowy temat do rozmowy, kiedy obecny niszczy już system i zanudził wszystkich na śmierć.

Najlepszym sposobem na podtrzymywanie rozmowy są śmieszne opowieści, które wydarzyły nam się w ciągu dnia. Nie udawaj w rozmowie innej osoby, którą jesteś. Nie chwal się osiągnięciami innych ludzi. Skup się na pozytywnych aspektach twojego życia. 
Pochwal się okazjami jakie zauważyłeś na zakupach, opowiedz o swoich planach na najbliższe dni, opowiedz o czymś ekscytującym co zaciekawi wszystkich. Staraj się jednak nie przeciągać danego tematu w nieskończoność. 

5 komentarzy:

 1. Bardzo fajne rady, niby oczywiste, ale nie zawsze o nich pamiętamy.
  Dodałabym jeszcze uważne słuchanie naszego rozmówcy i pamiętanie o czym do nas mówił, by przy następnej okazji nie pytać o to samo. Często zdarza mi się, że ludzie są miło zaskoczeni, kiedy pamiętam o czymś, co mi opowiadali kilka miesięcy wcześniej. Myślę, że w ten sposób pokazuje się, że to, czym ktoś chce się z nami podzielić jest dla nas ważne.

  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pamiętam rozmowy z przed kilku miesięcy i moi znajomi są zaskoczeni kiedy o coś ich pytam, ponieważ oni już nie pamiętają tej rozmowy.

   Usuń
 2. Fajne rady, ja bym z chęcią je pokazała paru osobom z mojego otaczenia :D
  Ludzie uwielbiają mówić o sobie :D

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zostałaś nominowana do Liebster Award, więcej tutaj: http://100thingsbefore.blogspot.com/2013/03/48.html :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne, przydatne rady. :) Jak ktoś wyżej napisał- niby oczywiste, ale nie zawsze o nich pamiętamy ;)

  OdpowiedzUsuń