4.16.2013

Tak dla szczęścia!


"Jeśli chcesz szczęścia na godzinę – zdrzemnij się. 
Jeśli chcesz szczęścia przez dzień - idź na ryby.
Jeśli chcesz szczęścia przez rok - odziedziczy fortunę.
Jeśli chcesz szczęścia na całe życie. – pomóż innym."
 

Kiedy mówisz „nie” zostawiasz swój świat w komfortowej strefie bez zmian. Nie musisz się o nic bać. Obawa zrobienia czegoś wymagającego wysiłku została unikniona.

Jeśli powiesz „tak” twój świat się rozszerzy i pogłębi. Otworzysz swój świat na więcej szczęścia.

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam kilka rad jak osiągnąć szczęśliwsze życie.

1. Bądź nie perfekcyjny.
Staranie się być perfekcyjnym zaszło już za daleko. Możesz być niezadowolony z powodu tego jak twoje życie się toczy, choć wbrew pozorom jest całkiem dobre.

Perfekcjonizm to potwór, który zjada Ciebie i Twoje szczęście, a bycie nieperfekcyjnym to sposób na zniszczenie potwora.

Jak tego dokonać?

Uświadom sobie ile energii i zmartwień kosztuje cię perfekcjonizm. Świat przez filmy, książki, muzykę opowiada Ci o wyidealizowanym świecie, którego pragniesz. Brzmi pięknie i wspaniale, ale w filmach, po zderzeniu z rzeczywistością nie jest już tak fajnie.
Bycie perfekcyjnym kosztuje cię wiele stresu, co oddziałuje nie tylko na Ciebie ale też na ludzi w twoim otoczeniu. Dążenie do perfekcyjności może całkowicie zniszczyć twój światopogląd – pamiętaj o tym!

Wystarczająco dobre. Perfekcyjność sprawia że rzeczy, nad którymi pracujemy mogą nigdy nie zostać ukończone. Uświadom sobie że jest coś takiego jak „wystarczająco dobre”. Znajdź równowagę w tym co robisz.

2. Bądź sobą.
Nie pozwól innym ludziom ograniczać siebie. Nie daj sobą pomiatać. Nie udawaj kogoś innego niż jesteś. To tylko sprawi że będziesz mały i ograniczony.

Więc jak można być sobą? Cóż środowisko w tej kwestii odgrywa dużą rolę.

Jak tego dokonać?
Wsparcie innych. Zdecydowanie powinieneś spędzać więcej czasu z ludźmi, którzy wspierają Cię takim jaki jesteś. Staraj się unikać ludzi, którzy Cię krytykują. To wyjdzie ci na dobre.

Zmień otoczenie. Nie tylko to najbliższe, ale możliwie jak największe. Realizuj swoje marzenia, uczyń życie szczęśliwszym i bardziej ekscytującym.

3. Optymizm.
Pesymizm może całkowicie zniszczyć twoje życie. Może sprawić że twoje życie do niczego nie zmierza. Przez niego możesz również odczuć że żyjesz w szklanej kuli, w której nic nie ma.

Staraj się otworzyć ma wszystkie pozytywy, które cię otaczają.

Jak tego dokonać?

Zacznij swój dzień prawą stopą. Staraj się zauważyć pozytywy w każdej sytuacji. Wyjdź poza standardowy szablon, rozszerz swoje horyzonty. Wykorzystaj każdą szansę jaką da ci życie. Niczego nie żałuj.

4.Wybaczaj
Nie wykorzystuj przeszłości aby komuś dokuczyć i zranić. Nie żyj przeszłością, ona już nie wróci.

Wybaczenie nie zawsze jest łatwą rzeczą do wykonania i często z trudem przechodzi nam przez usta.

Jak tego dokonać?
Wybaczenie jest również korzyścią dla ciebie. Tak długo jak nie wybaczysz jakiejś osobie, jesteś do niej w pewny sposób przywiązany. Psychiczna więź miedzy wami jest dość silna i ranicie się za każdym razem, gdy tylko się spotkacie. Kiedy wybaczysz uwolnisz się od tej osoby i cierpienia.

Uczyń z wybaczania nawyk. Staraj się wybaczać najczęściej jak tylko możesz, ale nie wyłącznie innym, wybaczaj również sobie. Wybaczając sobie coś zrobiłeś w zeszłym tygodniu lub 10 lat temu, w pewnym sensie cię resetuje.

5. Żyj w pełni.
Jeżeli twoje życie stoi już jakiś czas w miejscu łatwo jest się załamać.
Jednak lepiej jest otworzyć się na otaczające nas szczęście i rozpędzić nasze życie do maksymalnych obrotów.

Jak tego dokonać?
Nie zatrzymuj się. Kiedy Ci się nie udaje lub popełniasz błąd – nie poddawaj się. Znajdź inspiracje. Napełnij się energią. Wskocz ponownie na siodło i osiągnij swój cel z większym zapałem i uporem. Wykorzystaj w 100% każdy moment życia.

Nigdy nie jest za późno aby zmienić życie. Jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, jeżeli pragniesz czegoś wielkiego – zacznij już dziś. Pracuj nad tym kim jesteś i ukształtuj się na nowo. Zacznij powoli, zrób pierwszy krok, potem wszystko przyjdzie już łatwiej.

6. Poczuj adrenalinę.
Ważne jest aby znaleźć odrobinę czasu na rzeczy, które Cię naładują energią, rozbudzą nabuzują do dalszych działań.

Jak tego dokonać?
Spróbuj czegoś nowego. Zmień swoją dietę. Posłuchaj muzyki, której normalnie byś nie słuchał. Zrób sobie dzień na opak, spróbuj rzeczy, których byś normalnie nie spróbował. Pamiętaj! – Zmiany są dobre, nawet bardzo.

Ożyw to co umarło. Miałeś może kiedyś jakieś hobby, które porzuciłeś? Może malowałeś, rysowałeś, grałeś na gitarze lub fortepianie? Możliwe że tęsknisz za tym bo sprawiało Ci to frajdę? Może pora obudzić swoje zainteresowania? Postaraj znaleźć choćby jedną godzinę w tygodniu, która będzie tylko i wyłącznie dla ciebie i twojego hobby.

A jakie są wasze sposoby na szczęście ? 

7 komentarzy:

 1. Może to zabrzmi wrednie z mojej strony,ale ja nie wybaczam. :) To jest też kwestia tego,że jeśli ktoś w jakikolwiek sposób sprawił mi przykrość, to niech poniesie tego konsekwencję. To jest czasem kwestia szacunku dla samego siebie. No chyba,ze ktos przeprosi, to wiadomo :) Ja jestem ogólnie bardzo mściwa, więc też jakoś ciężko mi ignorować przeszłość. Ale z pozostałyśmi punktami się zgadzam. :) Choć gdzieś w poswiadomosci myślę,że fajnie by było być perfekcyjną w tym,co robię :) Ale wiadomo, nie można dać się zwariować. :)

  Pozdrawiam!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dobra rozumiem, zemsta musi być, ale to prowadzi do zamkniętego kręgu, ty się zemścisz, potem ta druga osoba i tak w kółko, a stanie na tym że po nocach będziesz obmyślać misterne plany jak się odegrać - wiem to z własnego doświadczenia :P

   Usuń
 2. Z drugiej strony, czasami łatwiej jest żyć z niechęcią do kogoś. Bo jeśli wybaczymy, a nie mamy już z daną osobą kontaktu to ciągle żyjemy ze świadomością jakiejś straty. A tak zawsze można sobie wmówić, że to żadna strata bo przecież zrobił/a mi to i tamto ;)) Trochę trywializuję, ale wydaje mi się, że takie bezwarunkowe wybaczanie wszystkim też może być krzywdzące, bo trzeba się cenić. Z resztą, na wszystko trzeba czasu, każde wybaczenie czy pogodzenie się przychodzi prędzej czy później.

  Mój sposób na szczęście? Znaleźć kilka rzeczy, które Cię uszczęśliwiają i robić je jak najczęściej. W moim wypadku jest to jeżdżenie na koncerty znajomych, podróżowanie i czytanie książek. Są też pewne zmienne - ostatnio dużo radości daje mi sport, więc staram się być jak najbardziej aktywna. Ważne, żeby robić to, co uszczęśliwia nas w danym momencie, ale też co da nam satysfakcję w przyszłości - dobrą formę, świetne wspomnienia, nowe znajomości itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zdanie jest takie że lepiej wybaczyć i nic nie czuć do danej osoby niż czuć do niej nienawiść i złość.

   Usuń
 3. Myślę, że pierwszym krokiem powinno być zdanie sobie sprawy z tego, że to sami decydujemy w dużej mierze o swoim szczęściu/nieszczęściu, zamiast obwiniać cały świat. Potem można wprowadzać w życie te punkty, które wymieniłeś.

  Wydaje mi się też, że pierwsza zasada, którą wymieniłeś jest niezwykle ważna. Chcemy być perfekcyjni w szkole, na uczelni, w pracy, a także potem, kiedy wracamy do domu i jesteśmy z rodziną i przyjaciółmi. Jasne, to wspaniałe, kiedy chcemy i możemy się rozwijać, osiągać więcej itd., ale potrzebna chyba jest taka sfera, gdzie możemy być po prostu sobą i nikomu niczego nie udowadniać. Nawet sobie.

  "Dzień na opak" wypróbuję w niedzielę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kiedyś nie wybaczałam i bardzo długo tłumiłam żal w sobie, teraz zauważyłam, że nie tylko przebaczanie, ale i wyjście na zgodę do drugiego człowieka powoduje, że życie jest prostsze i radośniejsze ;)

  OdpowiedzUsuń